Picie wody jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dzięki niej zachodzi większość procesów w naszym ciele! Przeczytaj więcej na ten temat i wybierz właściwie! Picie wody jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia i ładnego wyglądu. Jej niedobory mogą spowodować prawdziwe spustoszenie w ludzkim organizmie. Duże odwodnienie może być bardzo niebezpieczne i prowadzić nawet do śmierci. Niewielkie niedobory mogą nam przysporzyć problemów z przemianą materii, utrudniać ODCHUDZANIE, zwiększać stężenie toksyn w organizmie, powodować osłabienie i przyczynić się do powstania CELULITU.

Typowe skutki braku wody:

  • Obstrukcja: chroniczny brak wody prowadzi do zaparcia stolca.
  • Artretyzm reumatyczny: brak wody dotyczy także elastyczności chrząstek; zmniejsza się sprawność stawów i dochodzi do ścierania powierzchni stawów; te same dolegliwości kręgosłupa i rosnącego niebezpieczeństwa wypadnięcia kręgu.
  • Zakłócenia w krążeniu krwi, duszności.
  • Bóle głowy i migreny: typowym powodem jest brak płynu w mózgu.
  • Chroniczne zmęczenie i podatność na stres.
  • Wysokie ciśnienie krwi, apopleksja i zawał serca: brak wody prowadzi do zagęszczenia krwi, tzn. spada jej płynność, łatwo powstają skrzepy, wzrasta ciśnienie krwi.
  • Pogarszająca się płynność krwi prowadzi do powstawania żylaków.
  • Nadwaga wynikająca z głodu i pragnienia związanego ze zmianami cywilizacyjnymi.
  • Alergie, astmy.
  • Demencja (zakłócenia sprawności mózgu): powodem bardzo wielu przypadków jest brak wody. Dysfunkcja nerek: może być skutkiem trwałego niedostatecznego ukrwienia z powodu braku wody; dlatego mocznik i inne szkodliwe substancje zalegają w organizmie, szczególnie w nerkach...

Prawie wszystkie jedzone przez nas potrawy zawierają w sobie wodę. Większość, bo ponad 60% wody spożywamy jednak w postaci napojów. Warto więc przy jej wyborze zwrócić uwagę na kilka czynników. Najczęściej powinniśmy pić wodę niskosodową. Zgodnie z prawem może ona zawierać nie więcej niż 20mg sodu na litr. Ten rodzaj wody nadaje się zwłaszcza dla osób z nadciśnieniem i obrzękami. Może ona należeć do grupy wód mineralnych, źródlanych lub stołowych. Wody mineralne pochodzą z naturalnych źródeł, dzięki czemu są bogate w cenne minerały, takie jak wapń, magnez, potas, czy żelazo. Składniki mineralne rozpuszczone są w niej w formie przyswajalnych jonów. Wody mineralne dzielą się na niskozmineralizowane (do 500 mg rozpuszczonych składników w litrze wody), średniozmineralizowane (500 ? 1500 mg) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg). Wody lecznicze (powyżej 4000 mg) można pić w przypadku konkretnego schorzenia, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Kolejną grupę wód stanowią wody źródlane. Czerpane z naturalnych źródeł nie zawierają dużej ilości składników mineralnych. Można je pić w dowolnych ilościach, a także wykorzystywać do przygotowywania gorących napojów i potraw, ponieważ nie tworzą osadów. Woda stołowa nie jest już 100% naturalnym produktem. Jest mieszanką różnych wód, a czasem zawiera też dodatek soli mineralnych. Z tego powodu nie nadaje się do gotowania, gdyż wytrąca osad. "Kranówki" natomiast nie poleca się pić nawet po przegotowaniu. Zawiera tak mało składników mineralnych, że przyczynia się raczej do ich wypłukiwania z organizmu. Wzbogacona w związki chloru szkodzi nerkom i pęcherzowi. Jak kupować? Wszelkie rodzaje wód najlepiej kupować w sklepach, w których nie stoją one w miejscach nasłonecznionych i gorących. Po otwarciu, najlepiej wypić wodę w ciągu kilkunastu godzin, aby nie zdążyły rozwinąć się w niej bakterie.