Mięso zabija!

Tygodnik "Wprost", nr 1178 (03 lipca 2005).

Każde 100 gramów wieprzowiny lub wołowiny zwiększa ryzyko raka jelita grubego o 70 procent. Zbigniew Wojtasiński.

Dietę bezmięsną lub pozbawioną przynajmniej czerwonego mięsa stosują Paul McCartney, Dustin Hoffman, Anthony Hopkins, Julia Roberts, dr John Harvey Kellog, a także Marek Kondrat, Olga Bończyk, Kora oraz Ewa Bem i Krystyna Kofta Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już przed dzięsiecioma laty apelowała, by ograniczyć czerwone mięso w naszej diecie. World Cancer Research Fund zalecał, byśmy dziennie jedli nie więcej niż 80 g mięsa lub jego przetworów. Według najnowszych zaleceń American Dietetic Association, spożycie wołowiny, wieprzowiny lub baraniny powinno być ograniczone nawet do jednego posiłku tygodniowo. Statystyki w poszczególnych krajach nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że ludzie spożywający dużo wołowiny i wieprzowiny częściej chorują na miażdżycę i choroby metaboliczne oraz nowotwory, tym bardziej, że na ogół jedzą też mało warzyw i owoców - mówi prof. Wiktor Szostak z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. W naszym domu czerwonego mięsa nie jada się nawet z grilla. Wolimy białe mięso - mówi Ewa Bem. Krystyna Kofta dawniej lubiła befsztyk i tatara, teraz posila się już niewielkimi ilościami wołowiny. Zbigniew Niemczycki je czerwone mięso nie częściej niż raz w tygodniu, zawsze z dużą ilością warzyw. Znacznie częściej jem ryby i drób - mówi wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Dlaczego warto pić wodę?

Picie wody jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dzięki niej zachodzi większość procesów w naszym ciele! Przeczytaj więcej na ten temat i wybierz właściwie! Picie wody jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia i ładnego wyglądu. Jej niedobory mogą spowodować prawdziwe spustoszenie w ludzkim organizmie. Duże odwodnienie może być bardzo niebezpieczne i prowadzić nawet do śmierci. Niewielkie niedobory mogą nam przysporzyć problemów z przemianą materii, utrudniać ODCHUDZANIE, zwiększać stężenie toksyn w organizmie, powodować osłabienie i przyczynić się do powstania CELULITU.

Typowe skutki braku wody:

  • Obstrukcja: chroniczny brak wody prowadzi do zaparcia stolca.
  • Artretyzm reumatyczny: brak wody dotyczy także elastyczności chrząstek; zmniejsza się sprawność stawów i dochodzi do ścierania powierzchni stawów; te same dolegliwości kręgosłupa i rosnącego niebezpieczeństwa wypadnięcia kręgu.
  • Zakłócenia w krążeniu krwi, duszności.
  • Bóle głowy i migreny: typowym powodem jest brak płynu w mózgu.
  • Chroniczne zmęczenie i podatność na stres.
  • Wysokie ciśnienie krwi, apopleksja i zawał serca: brak wody prowadzi do zagęszczenia krwi, tzn. spada jej płynność, łatwo powstają skrzepy, wzrasta ciśnienie krwi.
  • Pogarszająca się płynność krwi prowadzi do powstawania żylaków.
  • Nadwaga wynikająca z głodu i pragnienia związanego ze zmianami cywilizacyjnymi.
  • Alergie, astmy.
  • Demencja (zakłócenia sprawności mózgu): powodem bardzo wielu przypadków jest brak wody. Dysfunkcja nerek: może być skutkiem trwałego niedostatecznego ukrwienia z powodu braku wody; dlatego mocznik i inne szkodliwe substancje zalegają w organizmie, szczególnie w nerkach...

Prawie wszystkie jedzone przez nas potrawy zawierają w sobie wodę. Większość, bo ponad 60% wody spożywamy jednak w postaci napojów. Warto więc przy jej wyborze zwrócić uwagę na kilka czynników. Najczęściej powinniśmy pić wodę niskosodową. Zgodnie z prawem może ona zawierać nie więcej niż 20mg sodu na litr. Ten rodzaj wody nadaje się zwłaszcza dla osób z nadciśnieniem i obrzękami. Może ona należeć do grupy wód mineralnych, źródlanych lub stołowych. Wody mineralne pochodzą z naturalnych źródeł, dzięki czemu są bogate w cenne minerały, takie jak wapń, magnez, potas, czy żelazo. Składniki mineralne rozpuszczone są w niej w formie przyswajalnych jonów. Wody mineralne dzielą się na niskozmineralizowane (do 500 mg rozpuszczonych składników w litrze wody), średniozmineralizowane (500 ? 1500 mg) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg). Wody lecznicze (powyżej 4000 mg) można pić w przypadku konkretnego schorzenia, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Kolejną grupę wód stanowią wody źródlane. Czerpane z naturalnych źródeł nie zawierają dużej ilości składników mineralnych. Można je pić w dowolnych ilościach, a także wykorzystywać do przygotowywania gorących napojów i potraw, ponieważ nie tworzą osadów. Woda stołowa nie jest już 100% naturalnym produktem. Jest mieszanką różnych wód, a czasem zawiera też dodatek soli mineralnych. Z tego powodu nie nadaje się do gotowania, gdyż wytrąca osad. "Kranówki" natomiast nie poleca się pić nawet po przegotowaniu. Zawiera tak mało składników mineralnych, że przyczynia się raczej do ich wypłukiwania z organizmu. Wzbogacona w związki chloru szkodzi nerkom i pęcherzowi. Jak kupować? Wszelkie rodzaje wód najlepiej kupować w sklepach, w których nie stoją one w miejscach nasłonecznionych i gorących. Po otwarciu, najlepiej wypić wodę w ciągu kilkunastu godzin, aby nie zdążyły rozwinąć się w niej bakterie.

Dobra kondycja do późnej starości

autor: dr Heather Livingston.

Naukowcy oceniają, że nasz potencjał genetyczny pozwala nam dożyć 120 lat. Nasuwa się pytanie, dlaczego tylko nieliczni osiągają ten wiek? Odpowiedź jest prosta ? 120 urodziny mogą świętować osoby biorące codziennie pełna odpowiedzialność za swoje zdrowie.

Spożywając wysokiej jakości produkty białkowe, zawierające dziewięć podstawowych aminokwasów, mało cholesterolu i tłuszczu, możemy utrzymać właściwą masę mięśniową przez całe życie (zdrowa dieta). Jedząc ryby, chudą wołowinę, chudą wieprzowinę, kurczaki oraz produkty sojowe dostarczamy organizmowi wysokiej jakości białko. Dziennie powinniśmy zjadać około 1 grama białka na każdy kilogram wagi ciała.

Mocne i twarde kości zapewni organizmowi spożywanie wapnia. Powyżej 50 roku życia zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni spożywać 1000-1200 mg wapnia dziennie. Wapno najlepiej jest wchłaniane w obecności witaminy D, magnezu oraz innych minerałów.

Codziennie powinniśmy zjadać pięć-dziewięć porcji różnych owoców i warzyw oraz sześć-dziesięć porcji produktów zbożowych. W przypadku słabych zębów lub dziąseł zalecane jest lekkie podgotowanie produktów. Pamiętajmy jednak, że im dłużej gotujemy warzywa lub owoce, tym więcej tracimy substancji odżywczych, witamin i błonnika. Głównie zimą jemy za mało owoców i warzyw, dlatego dobroczynnie na nasz organizm wpływa codzienne zażywanie multiwitamin i dodatków mineralnych.

Aktywność ruchowa wpływa także wzmacniająco na układ krążenia, serce, płuca. Dzięki ruchowi organy pracują wydajniej. Codziennie powinniśmy aktywnie spędzać co najmniej 30 minut. Nasze ciało stworzone jest do ruchu. Możemy spacerować, jeździć na rowerze, pływać... aktywność fizyczna sprzyja przyswajaniu przez organizm składników odżywczych.

Organizm jest wspaniałą konstrukcją, o którą musimy dbać przez całe życie. Wymaga on od nas właściwego odżywiania, ruchu, odpoczynku... i zadowolenia. Herbalife już przeszło 30 lat wytwarza produkty odżywcze, które sprzedają dystrybutorzy. Dietetyczne środki odżywcze Herbalife zostały stworzone z myślą o zaspokojeniu potrzeb organizmu w witaminy, minerały i składniki odżywcze. Produkty Herbalife pomagają wykorzystać nasz potencjał genetyczny.